Mi, a konyvbolt.com szerkesztői, igazi könyvfalók vagyunk, de szülők is, és pontosan tudjuk, milyen nehéz rávenni egy 9-11 éves gyereket az olvasásra. Nem mindenki ugrik rögtön fejest egy hosszú regénybe, főleg, ha a digitális világ sokkal csillogóbbnak tűnik. De van megoldás! Ha te is azon töröd a fejed, hogyan szerettesd meg a gyerekeddel a könyveket, itt van néhány tuti tipp, amiket összegyűjtöttünk anyukáktól és szakértőktől.

1. Engedjük, hogy ő válasszon!

Dr. Nagy Zsuzsa gyermekpszichológus szerint a legjobb módszer, ha a gyerek maga dönti el, mit olvas. Ha valamit rákényszerítünk, abból biztosan nem lesz szerelem. Hagyjuk, hogy ő találja meg azt a könyvet, ami igazán megmozgatja a fantáziáját!

Ajánljuk:

  • Geronimo Stilton sorozat – Kaland, humor és egy nyomozó egér kalandjai tele színes illusztrációval.
  • Harry Potter – Ha egy varázslatos világ beszippantja, onnantól nincs megállás!
  • Egy ropi naplója – Vicces, iskolai kalandok, amiket a legtöbb gyerek átérez.
Harry Potter könyvek olvasása

2. Képesregények: Az olvasás kapudrogja

Nem mindenki kezdi az olvasást egy 300 oldalas regénnyel. A képesregények és illusztrált könyvek kiváló bevezetések.

Ajánljuk:

Ropi naplója

3. Közös olvasás

Ha a gyerek azt látja, hogy a szülő olvas, nagyobb eséllyel fogja utánozni.

Tipp: Este felváltva olvassatok egy-egy oldalt. Ez nemcsak közös időtöltés, hanem az olvasási készséget is fejleszti.

Mesekönyveink listája.

4. Film vs. könyv kihívás

Ha a gyerek inkább filmeket néz, próbáld ki a „Film vs. Könyv” kihívást! Előbb olvassátok el a könyvet, aztán nézzétek meg a filmet, és beszéljétek át, melyik volt jobb.

Ajánljuk:

Charlie és a csokigyár (Roald Dahl)

5. Játék az olvasásból

Az olvasás lehet egy szórakoztató kihívás is, amely motiválja a gyerekeket! Készítsetek egy „Olvasási Bingót”, ahol különböző kategóriákban kell könyveket elolvasni – például egy olyan könyvet, amelyben állatok a főszereplők, vagy egy vicces történetet. A teljesített sorokért vagy oszlopokért apró jutalmakat adhattok, például egy extra esti mesét vagy egy közös kirándulást.

Egy másik lehetőség az „Olvasási Kalandtérkép”, ahol minden elolvasott fejezet vagy könyv egy új állomást jelent egy képzeletbeli térképen – lehet ez egy kalózos útvonal, egy űrkutatás vagy akár egy meseerdő is!

Emellett létrehozhattok egy pontgyűjtő rendszert is, ahol minden elolvasott könyvért pontokat lehet szerezni, és bizonyos mennyiségű pont után válthatók be kisebb-nagyobb jutalmakra, például egy mozijegy vagy egy új könyv kiválasztásának lehetősége.

A versenyszellemű gyerekek számára szervezhettek családi vagy baráti olvasóversenyt, ahol mindenki elolvassa a maga választott könyvét, majd közösen beszélgettek róla. Aki előbb teljesíti a saját olvasási célját, választhatja a következő közös programot!

Az olvasás így nemcsak hasznos, hanem egy valódi élmény is lehet!

6. Hangos- és interaktív könyvek

A digitális korban a hangos- és interaktív könyvek is segíthetnek. Az applikációk és e-könyvek szélesebb spektrumban vonzzák be az olvasásra kevésbé nyitott gyerekeket.

Az olvasás nem kényszer, hanem szórakozás kell legyen. Ha sikerül megtalálni a megfelelő könyvet, akkor a gyerek magától is szeretni fog olvasni!

7. Hozz létre olvasókuckót!

A kellemes olvasókörnyezet csodákat tehet. Egy kényelmes sarok párnákkal, egy kis olvasólámpa és kedvenc plüssök segíthetnek abban, hogy a gyerek szívesebben vegyen a kezébe egy könyvet.

8. Olvasson másokkal is!

Szervezz könyvklubot a barátokkal vagy családtagokkal! Ha a gyerek látja, hogy mások is olvasnak és megosztják a tapasztalataikat, ő is könnyebben bekapcsolódik.

9. Jutalmazd az olvasást!

Készíts egy olvasási naplót, ahol minden elolvasott könyv után egy kis jutalom járhat – akár egy matrica, akár egy kisebb meglepetés.

10. Kössétek össze az olvasást valamilyen élménnyel!

Ha például egy történet egy állatkertben játszódik, menjetek el közösen egy állatkertbe! Ha a gyerek felfedezheti a könyv világát a valóságban is, az még jobban ösztönözheti az olvasásra.

11. Alakítsatok ki olvasási rutint!

Ha az esti mesélés vagy a reggeli csendes olvasás beépül a napi rutinba, könnyebben válik az olvasás természetessé.

12. Szerezzetek be humoros könyveket!

A nevetés mindig jó motiváció! Olyan könyveket válasszatok, amelyek garantáltan mosolyt csalnak az arcára.

Ajánljuk:

  • David Walliams könyvei (Pl. Gengszter nagyi)
  • Andy Griffiths: A 13 emeletes lombház
  • Jeff Kinney: Egy ropi naplója sorozat

13. Kapcsoljátok össze az olvasást kreatív tevékenységekkel!

Rajzoljatok illusztrációkat a könyvekhez, készítsetek bábjátékot vagy dramatizáljátok a kedvenc jeleneteket – így még élvezetesebb lesz az olvasás!

Az olvasás nem kényszer, hanem szórakozás kell legyen. Ha sikerül megtalálni a megfelelő könyvet és környezetet, akkor a gyerek magától is szeretni fog olvasni!

Új

Szépirodalom

A Kicsi embere

4495 Ft
Új

Egészség - életmód

A keto védelmében

4499 Ft
Új

Gyermek és ifjúsági

A keselyűteknősök rejtélye

3990 Ft
Új
Új

Szórakoztató irodalom

A káosz érintése

6999 Ft
Új

Szórakoztató irodalom

A jövő zenéje

4999 Ft
Új

Szépirodalom

A jelölés

4499 Ft

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük